Chcesz dowiedzieć się więcej na temat roli i metod kształtowania zielonej infrastruktury na obszarach wiejskich? Zapraszamy na bezpłatne szkolenie realizowane na platformie e-learningowej. Kurs jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Szkolenie można realizować w dowolnym, dogodnym dla uczestnika, czasie.

Ze względu na tematykę szczególnie polecamy go pracownikom gmin zajmującym się sprawami ochrony środowiska, planowania przestrzennego, rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich,  a także radnym oraz przedstawicielom lokalnych organizacji pozarządowych.

Szkolenie rozpoczyna się testem wprowadzającym - osoby, które wezmą w nim udział, otrzymają dostęp do dalszej części kursu.

Szkolenie składa się z kilku modułów tematycznych:

 • Zielona infrastruktura w przestrzeni gminy

W tym module odpowiadamy na pytania, czym jest zielona infrastruktura oraz jakie elementy krajobrazu zaliczamy do tej kategorii? Jaką rolę pełni zielona infrastruktura w ochronie różnorodności biologicznej na terenach rolniczych? Czym są usługi ekosystemowe?

Omawiana jest również problematyka kształtowania zielonej infrastruktury w praktyce gminnej. Jakie jest miejsce zazielenień w dokumentach planistycznych i strategicznych jednostek samorządowych? Jakimi narzędziami dysponują władze oraz mieszkańcy gmin i zarządzający danym terenem, aby wspierać utrzymanie i rozwój zielonej sieci?

 • Analiza zielonej infrastruktury na terenach wiejskich (praca z aplikacją mapową)

W części ćwiczeniowej przyjrzymy się, jak wykorzystać nowoczesne technologie geoinformacyjne do budowy lokalnej bazy wiedzy o zazielenieniach.

 • Partycypacyjne podejście do kształtowania zielonej infrastruktury w gminach

W części przyjrzymy się m.in. zmianom w systemie planowania przestrzennego zawartym w projekcie Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, partycypacji społecznej w kształtowaniu zielonej sieci w gminach oraz możliwościom, jakie daje wykorzystanie Lokalnych Baz Zielonej Infrastruktury w zarządzaniu przestrzenią gminy.

 

Aby otrzymać dostęp do kursu, należy zarejestrować się na platformie e-learningowej dostępnej pod linkiem http://e-platforma.gridw.pl oraz zapisać na kurs. Pomoże w tym krótka instrukcja video:

 Wszelkie pytania dotyczące kursu oraz funkcjonowania platformy e-learningowej prosimy kierować na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

PROJEKTY SZKÓŁ

 

GEOPORTAL

 

SZKOLENIA DLA GMIN

 

SZKOLENIE ONLINE

nfosigw  Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie
Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska, Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Lider projektu:

Centrum UNEP/GRID-Warszawa

 • Patron honorowy:
  Minister Środowiska
 • Patron honorowy:
  Minister Rolnictwa
  i Rozwoju Wsi
 • Patron honorowy:
  Marszałek Województwa Mazowieckiego
 • Patron honorowy:
  Marszałek Województwa Lubelskiego
 • Partner projektu:
  Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego
 • Partner projektu:
  Oficyna Wydawnicza Oikos
 • Patron medialny:
  Magazyn technologii bezorkowych
© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 2024